Renkli ve Desenli Asfalt

View Gallery

Renkli Desenli Asfalt Nedir?

Renkli Desenli Asfalt, asfalt dokuma tekniği ile birlikte yüzeyi renklendirmek ve güçlendirmek için kullanılan yüzey şekillendirme ve kaplama sistemidir. Dekoratif asfalt şablonları, asfalt üzerine baskı yapma ve desenlendirme amacıyla yerleştirilir. Asfalt sıcakken kompaktör yardımıyla şablona baskı uygulanır böylece asfalt istenen görünüme ulaşır.

Renkli Desenli Asfalt Uygulaması

Uygulamanın yapılacağı alanın gerekliyse sökme, yıkma işlemi sonrasında da dolum ve tesviyesi yapılır. Uygulama alanı kaldırım ise bordürler dizilir. Sıcak asfalt uygun makinelerle, uygulama alanına taşınır, asfalt düzleme işlemi gördükten sonra yüksek basınç ile sıkıştırma işlemi görür. Çelik halatlar asfalt üzerine dizilir ve sıkıştırma işlemi tekrar edilir. Ardından soğumuş asfalt yüzeyi boyanır ve zeminde istenen görünüm elde edilir.

Asfalt ve yürüme keyfi

Asfalt, beton, tuğla ve taşın aksine esnek ve hatta yumuşak bir malzemedir. Yürüyüş esnasında ayaklarımızın asfalta yaptığı darbeler asfalt tarafından ayaklarımıza geri tepki olarak iletilmez, bu sayede keyifli bir yürüme deneyimi ve uzun süreler yorulmadan yürümeyi sağlar. Tuğla, taş ve betonda ise bu darbeler aynen geri iletilir, yürüme keyfi olumsuz etkilenir, bu da yürüyen kişinin çabuk yorulmasına sebep olur.

Dekoratif Asfaltın, alternatiflerine karşı avantajları

Dekoratif asfaltın kurulumu taş ile kıyaslandığında çok daha hızlıdır bu da daha düşük maliyet anlamına gelmektedir. Renkli Desenli Asfalt bulunduğu yerde tek parça halinde yer alır, bu nedenle yabani ot yetişmez, yıllar geçtikçe desen bozulmaz, donma ve yüzeyden araç geçişi ile asfalt yüzeyindeki desen bozulmaz. Tüm bu avantajların yanında renkli asfalt taş ile kıyaslandığında çok daha uzun ömürlüdür. Renkli desenli asfalt günlük hayatın akışı düşünüldüğünde insanlara kolaylık sağlar ve daha güvenlidir, topuklu ayakkabı ile yürümek, bisiklet sürmek, tekerlekli sandalye kullanmak vb. aktiviteler asfalt üzerinde çok daha rahattır.

Bu saydığımız özellikleri desenli asfaltınızda yakalamak için ise uygulama esnasında PaintAsphalt asfalt boyası kullanılması gerekir. Doğru uygulandığı takdirde 5 yıl garanti veren bu boya ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen asfalt boyası sayfamızı ziyaret edin.